Exams

EXAMS – WINTER SEMESTER 2016/1017

 

Remember to send your essay one week before the date of exam!

December, 20, 10:00  in the room  A1435
(14th floor of the highest building in the area of CTU)

 

December, 21, 9:30  in the room  A1435
(14th floor of the highest building in the area of CTU)

 

EXAMS – WINTER SEMESTER 2015/1016

Remember to send your essay one week before the date of exam!

 December, 18, 9:30  in the room  A1435 (14th floor)

  1. Grace Stewart
  2. Naaila Phoenix
  3. Jaime De Felice
  4. Giang Trvong Nguyen
  5. Alexis Wojtowicz
  6. Maya Bauer-Moshi
  7. Thibaut Lefebvre
  8. Heino Harkonen
  9. Eetu Vaananen
  10. Matti Lehtonen
  11. Kenya Gueguen
  12. Deepak
    _______________________

December 21, 8:30, in the room 1435

  1. Tim Nelson
  2. John Kodera
  3. Amelia Ezequelle
  4. Justin Itzkowitz
  5. Yazan Barhoush
  6. Hasan Baçaran
  7. James Hawkins
  8. Colin.McCaffrey

_______________________

December 22, 14:00 in the room A 1435

  1. David Goodwin
  2. Sadqi Soukaina 
  3. Jacques Matta
  4. Jackson Doughty
  5. Greg Rose 
  6. Wei Yu
  7. Michal Golebiewski
  8. Matthew Dimmock

_____________________

January 8, 2016, 10:00 in the room A 1435

  1. Kerstin Ritters
  2. Sebastian Palm
  3. Rasmus Lundvik
  4. Henrik Neljeskrot
  5. Joni Vehkalahti
  6. Meng-Ting Ke
  7. Paul Robin
  8. Thibaud Le Blond
  9. Monil Dabh
  10. Timur Uzakov
  11. Kangmin Lee

January 15, 2016, 10:00 in the room A 1435

  1. Suleiman Abubakar.
  2. Ye Liu
  3. Maximilian Walde

 

January 29, 2016, 10:00 in the room A 1435

1. Jules Pignerol
2. Ahmed Toubar
3. Ghita Zkhiri.
4. Qais Anzi
5. Hassan Zakaria
6. Amir Ibrahim
7. Serdar Can Arslanturk
8. Burak Unsal
9. Kamil Jablonski
10. Murad Yusubov
11. Anis Messas







The list of accepted topics of essays:

Tim Nelson: Evolution of Bridge Construction Amelia Ezequelle: History of Technology in Medicine James Hawkins: History of Public Transportation John Kodera: History of the Camera Qais Anz: History of Ships Alexandros Chaimantov: History of Tanks Ghita Zkhiri: History of Technology in Astronomy Soukaina Sudqi: Ancient Arabic Technology Hasan Baçaran: History of Airplaines Michal Golebiewski: History of Space Exploration Yazan Barhovsh: History of Computers Joni Vehkalahti: History of Motorbikes Eetu Väänänen: History of Alternating Current Grace Stewart: Fibonacci Sequence in Technology Naaila Phoenix: Leonardo da Vinci – Renaissance, Suleiman Abubakar

Kangmin Lee: History of two greatest inventions : wheels & light bulb

 Matthew Dimmock: Development of Technical … of Classical String Instruments Giang Trvong Nguyen: Analog Computer Jaime De Felice: Leonardo da Vinci and His Works Alexis Wojtowicz: Louis Pasteur’s Germ Theory of Disease Maya Bauer-Mashi: Water technology Thibaut Lefebvre: Nikola Tesla and His Inventions Kerstin Ritters: History of Electric Motors Sebastian Palm: History of Aviation David Goodwin: History of Flight Rasmus Lundvik: History of Electric Car Heino Härkönen: History of Satellites Matri Lehtonen: History of Superconductivity Meng-Ting Ke: Bio Robot Paul Robin: History of Diving Kenya Gueguen: History of Automatons Monil Dabhi: Development about Space Exploration and its Connections from Medieval Time Deepak: History of Flight Justin Itzkasitz: History of Spaceships Henrik Nel Jerkrot: History of the Atomic Bomb Yasan Barhoush: History of Computers (First Mechanical Computers) Weiyu Li: History of Industrial Robots Jackson Doughty: History of Renewable Energy Timur Uzakov: History of Doppler Effect Maximilian Walde: Development of the Solar Cell Thibaud Le Blond: The evolution of the  mechanical calculator From it’s invention by Blaise Pascal (the Pascaline) to the modern calculators Kamil Jablonski: History of Automotive Production. Colin.McCaffrey: History of Automotive        Hassan Zakaria  & Amir Ibrahim: Technology, history of technology in ancient Egypt.